Nasza obsługa zadba o to abyście dobrze czuli się komfortowo i poznali tajniki właściwego baniowania. Możecie przygotować się na swoje pierwsze odwiedziny czytając poniższy tekst.
Jak często korzystać z bani i jak długo w niej przebywać?
Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju sauny można skorzystać w danym miejscu trzeba pamiętać, że pobyt w niej jest zabiegiem relaksacyjnym. Podstawowym kryterium do oceny jak długo należy w niej przebywać, powinno być zatem kryterium przyjemności. Orientacyjnie i dla większości osób 10-15 min pobytu w saunie fińskiej jest wystarczające. Podkreślamy, że w naszej bani temperatura bywa o 10-20 C° niższa niż w klasycznej saunie fińskiej co pozwoli spędzić w niej 15-30 min. Należy jednak pamiętać, że czas pobytu w saunie powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości każdego organizmu. Długość czasu przebywania w Szeptunce to wynik formy, ogólnego zmęczenia organizmu, wytrenowania specjalistycznego na wysokie temperatury. Dokładniej – „baniowanie” da się wytrenować jak każdy sport. Z biegiem czasu będzie potrzebna większa dawka.
Podręczniki wskazują jako optymalną dawkę 1-3 wyjścia do bani tygodniowo. Jednak w tym przypadku również kluczowe są możliwości indywidualne organizmu.
Pobyt w bani należy zacząć od siedzenia na najniższej ławie. W miarę oswojenia organizmu z wysoką temperaturą, można siadać wyżej. Trzeba pamiętać, że w saunie obowiązuje zasada, że im wyżej tym goręcej.
Każdy pobyt w bani powinien składać się z cyklu:
- grzanie
- chłodzenie
- uzupełnianie płynów i odpoczynek
Mówi się, że na odpoczynku powinno się spędzić minimum tyle czasu, ile było się w bani. Jesteśmy zwolennikami dużej uważności i spoglądania w głąb siebie. Każdy z nas jest inny, zatem słuchaj tego co podpowiada Ci organizm.
Robiąc kolejny cykl nagrzewania i schładzania, zaleca się wchodząc do bani wycierać ciało do sucha.
Nagrzanie i wychłodzenie organizmu powinno być optymalne. Chłodzenie ciała musi następować ostrożnie i stopniowo, zaczynając od stóp w kierunku serca.
Prosimy nie korzystaj ze stawu w pojedynkę. Wystarczy, że ktoś będzie patrzył, a znacząco poprawi to twoje bezpieczeństwo. Po zmroku nie oddalaj się w wodzie, nawet jeśli potrafisz dobrze pływać.
Już po niedługim czasie korzystania z bani zauważalne są dobroczynne zmiany w organizmie, takie jak: podwyższona odporność, większa wydolność organizmu, gładsza skóra, spokojniejszy i dłuższy sen, powrót sił witalnych itd.
Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące bani
Jak wchodzi się do bani?
Przed wejściem do bani należy dokładnie umyć się mydłem, najlepiej naturalnym i wytrzeć ciało do sucha.
W dniu baniowania korzystne dla własnego zdrowia byłoby nieużywanie kosmetyków o skomplikowanym składzie, odrzućcie takie, w których znajdziecie parafinę (jest w wielu płynnych mydłach).
W bani, pod wpływem wysokiej temperatury pory skórne rozszerzają się, a gruczoły potowe zaczynają aktywniej pracować.
Organizm może wypocić kilka litrów potu podczas kilku cykli wejść do bani. Deski w bani nie są zaimpregnowane, dlatego należy podłożyć pod całe ciało, stopy i plecy ręcznik. To higieniczne i niezbędne, aby to miejsce mogło służyć długo kolejnym chętnym. Stopy swobodnie można położyć jedynie na podłodze.
Podczas baniowania optymalne jest posiadanie prześcieradła lub ręcznika hammam (te materiały są cienkie więc ich moc izolacji będzie mniejsza). Zabierz je w takiej ilości, która wystarczy do podłożenia pod wszystkie części ciała. Pamiętaj o ręczniku, którym możesz wytrzeć się do sucha po baniowaniu.
Co można zabrać do bani, a co należy zostawić na zewnątrz?
Do bani należy wejść bez kostiumu/kąpielówek. Ciało można okryć naturalnymi materiałami, które zniosą próbę wysokiej temperatury (bawełna, frotte, tetra, filc). Ze względów optymalizowania korzyści z baniowania zalecane jest odkrywanie jak największej części ciała;
W celu ochrony głowy przed ewentualnym przegrzaniem, można użyć filcowej czapki;
Do bani należy wchodzić bez obuwia, w pozostałych (chłodnych) miejscach można chodzić w klapkach;
Do bani nie wnosimy butelek, kubków, okularów, zegarków, metalowych ozdób i innych tworzyw sztucznych – pod wpływem wysokiej temperatury mogą nas poparzyć lub wydzielać niebezpieczne dla zdrowia opary. Dlaczego jest to tak ważne? W sztucznych materiałach są domieszki tworzyw, które pod wpływem temperatury mogą Was poparzyć, a ich opary podtruć. Ze względu na siebie i innych pozostawcie je poza banią!
Sterfa spokoju i ciszy
Szeptunka i jej najbliższe otoczenie to strefa spokoju i ciszy – ściszenie głosu podczas rozmów pozwoli wypocząć innym gościom. Wyjątkiem są seanse baniowe, rytuały bądź imprezy baniowe, gdzie zasady określa Saunamistrz prowadzący oraz czas, w którym jesteś w bani na wyłączność.
Bez urządzeń rejestrujących.
Zależy Ci na pamiątkowym zdjęciu? Zgłoś to obsłudze – zadbamy, aby nie spowodowało to dyskomfortu u innych osób.
Posiłki i napoje
Niewskazane jest korzystanie z bani bezpośrednio po posiłku lub z pustym żołądkiem. Należy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wody, naparów z ziół bądź innych płynów, które uzupełnią potrzeby nawodnienia organizmu. Szukaj płynów bogatych w minerały, np. woda krzemowa, kwas chlebowy, kraftowe piwo, wyciskany sok.